معرفی مسجدعلی ابن موسی الرضا شریف آباد-شهرستان راور

مقدمه:

       مسجد، از نخستین نهادهایی است که در صدر اسلام و به هنگام هجرت رسول اکرم(ص) از مکه به مدینه شکل گرفت. شکل‌گیری مساجد از مصادیق بارز جامعه اسلامی است. نقش آفرینی مساجد در تمامی عرصه‌ها و شئون جامعه اسلامی، سبب توسعه و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی بوده است. همچنان‌ که مساجد در عصر نبوت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و ائمه معصوم(ع) کارکردی فراتر از برگزاری مراسم عبادی داشته در عصرهای بعد هم کم و بیش این رسالت را به دوش کشیده و کارکردی ویژه پیدا کرده است. در عصر امام خمینی‌(قدس‌سره) نیز بار دیگر مساجد هویت و منزلت خود را به دست آوردند و از آغاز نهضت به‌عنوان سنگری شکست ناپذیر میعادگاه مومنین و خداجویان قرار گرفتند. در دوره پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی مساجد در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و اقتصادی وارد صحنه شدند و موجب تثبیت و استواری نهال انقلاب اسلامی گردیدند. امروزه نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از ممالک اسلامی حضور فعال مساجد به چشم می‌خورد. با این وصف چشم دوختن به روزی که یگانه منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر(عج) از این پایگاه ظهور خواهند کرد و تمامی جهان را پر از عدل و داد خواهند نمود، بسیار زیبا و دل انگیز است. به امید آن روز خوب و دوست داشتنی. در دنیای پیچیده امروزی، احیا، حفظ و توسعة جایگاه مسجد که می‌بایست در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... دارای نقش باشد، نیازمند تلاشی علمی و تخصصی است. در این راستا مساجد باید تمام همت خود را به تجهیز مادی و معنوی معطوف نمایند و با به‌کارگیری تمامی امکانات فناوری روز دنیا در مقابل تهدیدات دشمن همچون سنگری استوار و محکم باقی بمانند. ان‌شاالله. مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

قدمت و تاریخ بنای مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد

    مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد کمترازنیم قرن سابقه دارد. این مسجد درسال 1360 هجری شمسی به همت دوروحانی
به نام های فلاح وتوکلی بنا گردیده است. مساحت مسجد در حدود 500 متر مربع می‌باشد. درسالهای 1388و1391سنگ فرش شبستان و پشت بام این مسجدبه بازسازی وترمیم نیازداشت. که باهمت مردم روستااین مسجدبازسازی  شد.

نام مسجدعلی بن موسی الرضاشریف آباد

     این مسجد چون درمسیرراه کرمان مشهدقرارداشته است.وبرای مردم روستای شریف آبادو زوار امام رضا(ع)ساخته شده به همین دلیل نام این مسجدرا مسجدعلی بن موسی الرضاگذاشته اند.

مردم روستای شریف آباد:

      مردم مومن مذهبی و با فرهنگ ساکن در روستای شریف آباد افتخارات مسجد به شمار می‌روند. اینان از لحاظ اعتقادی، مردمی
پایبند به اصول مذهبی‌اند و به شیوه های گوناگون با مسجد علی بن موسی الرضا ارتباط دارند. مردم شریف آباد از لحاظ معیشتی، از قشر متوسط جامعه و از لحاظ شغلی، بیشتر کشاورز، و یا کاسب می‌باشند.

موقعیت مسجدعلی بن موسی الرضاشریف آباد:

       مسجدعلی بن موسی الرضا درمرکزروستای شریف آباد ودرکنارراه فرعی کرمان راورقراردارد.این مسجدقبل ازسال1377رونق زیادی داشته چون تاقبل ازسال1377جاده ی اصلی کرمان راورازمیان این روستا می گذشته است.ورسیدگی زیادی به این مسجد می شد.اما امروزه با اینکه جاده ی اصلی ازمیان این روستا برداشته شده اما این مسجد مومنین نمازگذار خاص خودش رادارد. 

ویژگی های معماری و فضاهای مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد:

مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

      فضاهای اصلی مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد شامل صحن ورودی (حیاط)، شبستان می‌باشد. نماهای بیرونی مسجد آجرکاری می باشدوخصوصیت ویژه ای که این مسجدداراست شبستان زیبای این مسجداست که دارای شش ستون ونقش ونگارهایی است که برروی این آجرهای شبستان پیاده کردند. شبستان زیبای این مسجدباعث شده است که  مسجدعلی ابن موسی الرضا راباسایر مساجد شهرستان راور متمایز کند.مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

 

ائمة جماعت مسجد از آغاز تا کنون :

    اولین امام جماعت مسجدشریف آباد حجت‌الاسلام‌ و ‌المسلمین تویسرکانی بودند.وهم اکنون«رمضان1392» حجت‌الاسلام‌ و ‌المسلمین نایبندی امام جماعت این مسجدرابرعهده گرفتند.

 

 

 

 

 

هیئت امنای مسجد :

       چند نفراز اهالی روستای شریف آبادمسئولیت رسیدگی به کارهای مسجدرابرعهده گرفتندبه خصوص آقای عبدالله کمالی که ازسال 1377مسئولیت خادمی این مسجدرابرعهده گرفتند.وتاامروزبه تمامی مشکلات مسجدرسیدگی کردند.درسالهای قبل نمازجماعت دراین مسجد برگذار می شده است. اماامروزه فقط در ماه رمضان نمازجماعت دراین مسجدبرگذارمی شود. ودراین ماه نمازجماعت پرشکوه برگذارمی شود وتمام مردم این روستا چه چه کوچک وبزرگ درنمازجماعت این مسجد شرکت می کنند.

مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

 

ویرایش این مطالب

/ 1 نظر / 16 بازدید
Lidoma

سلام دوست من.وب زيبايي داري.اگه وقت کردي به وب منم سر بزن و نظرتو مطرح کن ‌ ‌‌ ‌ ‌‌