شهرستان راور

راور درحاشیه کویر بزرگ ایران قرار گرفته و ازشمال به کویر بزرگ، از جنوب به کرمان و زرند، از خاور و جنوب خاوری به کویر لوت واز باختر به بافق محدود می شود. از آن جا که این منطقه بر سر راه کویری کرمان ـ مشهد قرار دارد راور نامیده شده است. به طوری که گفته شده حدود 16 قرن پیش، راور محل زندگی زرتشتیان بوده و خاور زمین خوانده می شده است. مرکز شهرستان راوراز نظرجغرافیایی در 56 درجه درازای خاوری31 درجه و 15 دقیقه پهنای شمالی و در ارتفاع 1175متری از سطح دریا واقع است. آب و هوای راور معتدل خشک بوده و میزان بارندگی سالانه 35 میلی‌متر است. کشاورزی در این منطقه به صورت آبی انجام می شود و تنها نیمی از زمین ها قابل کشت هستند. از فرآورده های کشاورزی این شهرستان می توان پسته، گندم، جو، پنبه، انار، انگور، انجیر و تره بار را نام برد. دام‌داری این قسمت شامل گاو و گوسفند و طیور می‌شود. اقتصاد راور بر اساس کشاورزی، دام‌داری و پیشه وری استوار بوده و قالی، پسته و پنبه صادرات این شهرستان را تشکیل می دهند.
صنعت قالی‌بافی مهم‌ترین صنعت دستی این ناحیه را تشکیل می‌دهد. پیش از توسعه سریع قالی بافی و به شهرت رسیدن آن صنایع کرباس بافی، شال بافی و گلیم بافی و سفره بافی رواج داشته که از میان آن‌ها به کرباس بافی توجه بیش‌تری می شده است. با توجه به این که در گذشته‌بیش‌تر لباس ها از کرباس تهیه می‌شد؛ کشت وسیع لینه نیز در منطقه راور رواج داشته است. قالی های این منطقه با طرح های اردبیلی و کرمانی و نقش صحرایی، درختی، خوشه‌ای، جنگلی، بوته‌ای، شاه عباسی و لاله بافته می شوند. معادن کان سرب در تاج کوه، در شمال باختری راور و کان مس طرز در باختر این منطقه موجود است. مردم این شهرستان مسلمان شیعه و آریایی نژادند و به زبان فارسی با گویش محلی کرمانی سخن می گویند.

راور درقدیم

لغت‌نامه دهخدا در مورد راور می‌نویسد: «قصبه مرکز بخش راور از شهرستان کرمان. واقع در ۲۰۰ هزارگزی شمال کرمان، کنار راه فرعی کرمان - مشهد. این قصبه در جلگه واقع شده و هوای آن معتدل و جمعیت آن ۲۵۰۰ تن میباشد. آب آن از چند رشته قنات تامین میشود. محصول عمده این قصبه حبوب، پنبه، میوه و لبنیات است. پیشه مردم کشاورزی و دامپروری و صنایع دستی زنان بافتن قالیچه، کرباس، گلیم و قالی با نقشه‌است. راور در حدود۲۰۰ باب دکان و دو دبستان دارد. ادارات دولتی عبارتند از بخشداری، دارایی، فرهنگ،پاسگاه ژاندارمری. انار راور بخوبی معروف است. (از فرهنگ جغرافیایی ایران ج ۸).موضعی است در وسط لوت نزدیک کوه بنان و به هشت فرسنگی آن معدن گوگرد است و گویندهم بدان نزدیکی معدن طلاست.»

 

مردم راور در قدیم

 

/ 0 نظر / 13 بازدید