روستای شریف آبادیکی ازروستاهای شهرستان راوردراستان کرمان می باشد.که در3کیلومتری جنوب راوردرکنارراه فرعی راوربه کرمان قراردارد.
 
آخرین مطالب
 
صفحات
تصاویردرباره روستای شریف آباد-شهرستان راور

«برای دیدن تصاویردرباره روستای شریف آبادروی تصویرزیرکلیک کنید»

تصاویربیشتردرباره روستای شریف آباد-شهرستان راور


برچسب‌ها: گالری تصاویر
گالری تصاویرروستای سرسبزماشریف آباد

«برای دیدن تصاویربیشتردرباره روستای شریف آبادروی تصویرزیرکلیک کنید»

 

تصاویربیشتردرباره روستای شریف آباد-شهرستان راور

 

 


برچسب‌ها: گالری تصاویر
دانلودتصاویرازطبیعت روستای شریف آباد-شهرستان راور

 

تصاویرازطبیعت روستای شریف آباد

       مجموعه 33 تصویر بسیار زیبا و جدید ازطبیعت روستای شریف آباد-شهرستان راور را در اختیار شما عزیزان قرار داده ایم.این تصاویر،دارای کیفیتی بالا و با فرمت JPG می باشدو سایز 398×691 به طور رایگان آماده دانلود است.امید است با دریافت این مجموعه لذت کافی راازتصاویر ببرید.

 حجم فایل

 

  حجم فایل4.6مگابایت

 

 

دانلود فایل

 

  دانلودبالینگ مستقیم


 

 

دانلود فایل-غیرمستقیم

 

  دانلودبالینگ غیرمستقیم

 

تذکر:دوستان عزیزاگرفایل موردنظربالینگ مستقیم دانلودنشد.بااستفاده ازلینگ غیرمستقیم این فایل رادانلودکنید.بعدازکلیک کردن روی دانلودبالینگ غیرمستقیم درصفحه بازشده دانلودرایگان راانتخاب کنید.وسپس روی ایجادلینگ دانلودکلیک کنیدبعدازآن روی لینگ بدست آمده کلیک کنیدتافایل موردنظررادانلودکنید.لطفا"نظرخودتان رادرباره تصاویردرقسمت نظرها مطرح کنید.باتشکرازشماسروران گرامی


شیره پز خانه شریف آباد(کارخانه شیره انگورپزی)

انگورشریف آباد

       درزمان قدیم دردوره قاجاردرمرکزشریف آباد ساختمانی وجودداشته است که نام آن شیرپز خانه بوده است.وبه اصطلاح امروزی کارخانه شیره انگورپزی بوده.باتوجه به اینکه روستای شریف آباد یکی ازپروشدهندگان انگوردرشهرستان راوربوده وانواع انگورسفید به نام های محلی  لوچه، حیطه، فخری ،ریش بابا، عسلو،تیرماهی، شصت عروس، ملائی ومقدونی دراین روستا وجود داشته است. به همین دلیل ازانگورسفیداین روستابرای تولید شیره انگوراستفاده می شده وتمام مراحل تولید شیره انگوردراین شیره پز خانه انجام می شده است.به این صورت بوده است که افرادی باغات انگور این روستارا از صاحبهایشان اجاره می کرده اند و پس از برداشت انگور ازباغات آنهارابه آن کارخانه می برده اند وبافرآیندی که به صورت سنتی بوده است انجام می داده اند و انگوررابه شیره انگور تبدیل می کرده اند.که شیره ی انگور بسیار مرغوبی بوده است وآن شیره ها را به شهرهای مجاور صادر می کردند.در شریف آباشیره ی انگور زیادی تولید می شده است به همین دلیل مردم این روستا مثالی را می زده اند آنها می گفتند برای انتقال شیره ی انگور به شهرستان راور باید آنهارا داخل جوی بریزیم تا آنها به راور برسند.این مثال نشان می دهد که شریف آباد یکی ازبهترین تولید کنندگان شیره انگو دراستان کرمان بوده است.اماامروزه از آن باغات انگوراثری برجای نمانده است.اما ساختمان مخروبه این شیره پز خانه موجود می باشد.

شیره پزخانه درشریف آباد

ساختمان مخروبه شیره پزخانه درروستای شریف آباد

ویرایش این مطالب


برچسب‌ها: شیره پز خانه
خانه های قدیمی شریف آباد

      باتوجه به ساخت وساز های جدیدی که در روستای شریف آباد انجام شده تمام خانه های قدیمی ازبین رفته اند وجای آنها خانه های جدید احداث شده است.امابااین وجود بافت قدیمی این روستا ازبین نرفته است وخانه های زیبای قدیمی در این روستا به چشم می خورد.که نمونه ای از این خانه ها خانه ی قدیمی که در مرکز این روستا می باشد.این خانه قدمتی چندصدساله دارد.ومعماری بسیار پیچیده ای دارد. این خانه شامل قسمت های متفاوتی است.درطبقه اول مدبخ«مطبخ»وچاه آبی که در وسط حیاط این خانه بوده است.وآب موردنیاز این خانواده را تامین می کرده است.علاوه براین ها اتاقهای تودر توکه نشان از معماری ایرانی دارد.درطبقه دوم اتاق های تابستانی وبادگیرو...وجوددارد.خانه های قدیمی شریف آباد

 

خانه های قدیمی شریف آبادخانه های قدیمی شریف آباد

 

 


برچسب‌ها: خانه های قدیمی
معرفی مسجدعلی ابن موسی الرضا شریف آباد-شهرستان راور

مقدمه:

       مسجد، از نخستین نهادهایی است که در صدر اسلام و به هنگام هجرت رسول اکرم(ص) از مکه به مدینه شکل گرفت. شکل‌گیری مساجد از مصادیق بارز جامعه اسلامی است. نقش آفرینی مساجد در تمامی عرصه‌ها و شئون جامعه اسلامی، سبب توسعه و گسترش فرهنگ و تمدن اسلامی بوده است. همچنان‌ که مساجد در عصر نبوت پیامبر عظیم‌الشأن اسلام و ائمه معصوم(ع) کارکردی فراتر از برگزاری مراسم عبادی داشته در عصرهای بعد هم کم و بیش این رسالت را به دوش کشیده و کارکردی ویژه پیدا کرده است. در عصر امام خمینی‌(قدس‌سره) نیز بار دیگر مساجد هویت و منزلت خود را به دست آوردند و از آغاز نهضت به‌عنوان سنگری شکست ناپذیر میعادگاه مومنین و خداجویان قرار گرفتند. در دوره پر فراز و نشیب انقلاب اسلامی مساجد در ابعاد فرهنگی، اجتماعی، سیاسی، نظامی و اقتصادی وارد صحنه شدند و موجب تثبیت و استواری نهال انقلاب اسلامی گردیدند. امروزه نه تنها در ایران بلکه در بسیاری از ممالک اسلامی حضور فعال مساجد به چشم می‌خورد. با این وصف چشم دوختن به روزی که یگانه منجی عالم بشریت حضرت ولی عصر(عج) از این پایگاه ظهور خواهند کرد و تمامی جهان را پر از عدل و داد خواهند نمود، بسیار زیبا و دل انگیز است. به امید آن روز خوب و دوست داشتنی. در دنیای پیچیده امروزی، احیا، حفظ و توسعة جایگاه مسجد که می‌بایست در زمینه‌های مختلف فرهنگی، اجتماعی، سیاسی و... دارای نقش باشد، نیازمند تلاشی علمی و تخصصی است. در این راستا مساجد باید تمام همت خود را به تجهیز مادی و معنوی معطوف نمایند و با به‌کارگیری تمامی امکانات فناوری روز دنیا در مقابل تهدیدات دشمن همچون سنگری استوار و محکم باقی بمانند. ان‌شاالله. مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

قدمت و تاریخ بنای مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد

    مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد کمترازنیم قرن سابقه دارد. این مسجد درسال 1360 هجری شمسی به همت دوروحانی
به نام های فلاح وتوکلی بنا گردیده است. مساحت مسجد در حدود 500 متر مربع می‌باشد. درسالهای 1388و1391سنگ فرش شبستان و پشت بام این مسجدبه بازسازی وترمیم نیازداشت. که باهمت مردم روستااین مسجدبازسازی  شد.

نام مسجدعلی بن موسی الرضاشریف آباد

     این مسجد چون درمسیرراه کرمان مشهدقرارداشته است.وبرای مردم روستای شریف آبادو زوار امام رضا(ع)ساخته شده به همین دلیل نام این مسجدرا مسجدعلی بن موسی الرضاگذاشته اند.

مردم روستای شریف آباد:

      مردم مومن مذهبی و با فرهنگ ساکن در روستای شریف آباد افتخارات مسجد به شمار می‌روند. اینان از لحاظ اعتقادی، مردمی
پایبند به اصول مذهبی‌اند و به شیوه های گوناگون با مسجد علی بن موسی الرضا ارتباط دارند. مردم شریف آباد از لحاظ معیشتی، از قشر متوسط جامعه و از لحاظ شغلی، بیشتر کشاورز، و یا کاسب می‌باشند.

موقعیت مسجدعلی بن موسی الرضاشریف آباد:

       مسجدعلی بن موسی الرضا درمرکزروستای شریف آباد ودرکنارراه فرعی کرمان راورقراردارد.این مسجدقبل ازسال1377رونق زیادی داشته چون تاقبل ازسال1377جاده ی اصلی کرمان راورازمیان این روستا می گذشته است.ورسیدگی زیادی به این مسجد می شد.اما امروزه با اینکه جاده ی اصلی ازمیان این روستا برداشته شده اما این مسجد مومنین نمازگذار خاص خودش رادارد. 

ویژگی های معماری و فضاهای مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد :

مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

      فضاهای اصلی مسجد علی بن موسی الرضاشریف آباد شامل صحن ورودی (حیاط)، شبستان می‌باشد. نماهای بیرونی مسجد آجرکاری می باشدوخصوصیت ویژه ای که این مسجدداراست شبستان زیبای این مسجداست که دارای شش ستون ونقش ونگارهایی است که برروی این آجرهای شبستان پیاده کردند. شبستان زیبای این مسجدباعث شده است که  مسجدعلی ابن موسی الرضا راباسایر مساجد شهرستان راور متمایز کند.مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

 

ائمة جماعت مسجد از آغاز تا کنون :

    اولین امام جماعت مسجدشریف آباد حجت‌الاسلام‌ و ‌المسلمین تویسرکانی بودند.وهم اکنون«رمضان1392» حجت‌الاسلام‌ و ‌المسلمین نایبندی امام جماعت این مسجدرابرعهده گرفتند.

 

 

 

 

 

هیئت امنای مسجد :

       چند نفراز اهالی روستای شریف آبادمسئولیت رسیدگی به کارهای مسجدرابرعهده گرفتندبه خصوص آقای عبدالله کمالی که ازسال 1377مسئولیت خادمی این مسجدرابرعهده گرفتند.وتاامروزبه تمامی مشکلات مسجدرسیدگی کردند.درسالهای قبل نمازجماعت دراین مسجد برگذار می شده است. اماامروزه فقط در ماه رمضان نمازجماعت دراین مسجدبرگذارمی شود. ودراین ماه نمازجماعت پرشکوه برگذارمی شود وتمام مردم این روستا چه چه کوچک وبزرگ درنمازجماعت این مسجد شرکت می کنند.

مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

 

ویرایش این مطالب


برچسب‌ها: مسجد
روستای شریف آبادازنظربافت روستایی

 روستای شریف آبادازنظربافت روستایی

          روستای شریف آباد ازنظربافت روستایی جزو روستا های بینابین است. چون دراین روستا هم ویژگی روستاهای پراکنده هم ویژگی روستاهای متمرکز مشاهده می شود.درقسمت پراکنده این روستا خانه های مردم درمیان زمین های کشاوزی قراردارد.ودرقسمت متمرکزاین روستا خانه های مردم در کنار جاده ی فرعی کرمان –راور متمرکز شده است.

 تصاویرهوایی بافت پراکنده روستای شریف آباد

تصاویرهوایی بافت متمرکزروستای شریف آباد

 

 

 

 

 


 

        در زمان قدیم جاده ی اصلی کرمان راور ازمیان این روستا می گذشته است. وزائرین حرم امام رضا(ع) نیز برا رسیدن به خراسان ابتدا در این روستا استراحت می کرده اند.وسپس به سفرخودادامه میدادند. تا به  راوروسپس به استراحتگاه بعدی تا اینکه به خراسان برسند. وبه همین دلیل دردوره قاجار آب انباری توسط حاج غلامعلی خان دروسط شریف آباداحداث شدودرسالهای بعد از آن  یعنی درسال های 1360حمام عمومی ومسجدی در مرکز این روستا توسط جهاد سازندگی ساخته شد.

 

مسجدعلی بن موسی الرضا شریف آباد-راور

 که این امرباعث رونق یافتن این روستا شد.درسالهای 1358تا1377رسیدگی زیادی به این روستا میشد تا اینکه در سال 1377به دلیل مشکلات خاصی که وجود داشت.جاده ای اصلی از میان این روستا برداشته شد وجاده ی جدید از کنار این روستا عبور می کرد.که این امر موجب شدتا از موقعیت این روستا کاسته شود.

جاده شریف آباد-جادهی فرعی کرمان راورویرایش این مطالب

 

 

 


برچسب‌ها: بافت روستایی
منابع تامین آب وباغهای روستای شریف آباد

منابع تامین آب وباغهای روستای شریف آباد

منابع آب روستای شریف آباد

           درزمان های قدیم به دلیل نبودسیستم لوله کشی آب مردم این روستا آب موردنیازبرای اشامیدن راازآب انباراین روستا که درمرکزاین روستاقرارداشت وآب موردنیازبرای کارهای کشاورزی را ازطریق حفرقنات یا چشمه تامین می کرده اند .اماامروزه تلمبه های آب زیادی درشریف آباد احداث شده است.که نیازمردم این روستا رابرای انجام کارهای کشاورزی تامین می کند.که مهمترین آنها تلمبه شهیدصدوقی است.که درسال 1362احداث شده است.

تلمبه شهیدصدوقی شریف آباد

 

 

تلمبه شهیدصدوقی شریف آباد

درروستای شریف آباد یک قنات وجودداردکه درزمان قدیم آب موردنیازبرای کشاورزان این روستاراتامین می کرده است.این قنات طولانی ترین قنات درشهرستان راورمی باشد.وبیین روستاهای شریف آبادوخیرآباد مشترک بوده است. تاچندین سال قبل این قنات آب داشته ونیازکشاورزان راتامین می کرده اما امروزه به دلیل عوامل طبیعی این قنات خشک شده ونیازبه احیا شدن دارد.همچنین درزمانهای قدیم که این روستا مشکل کمبود آب برای کارهای کشاورزی داشته است.فردی به نام میرزا شفیع خان که در تاریخ راورنقش عمده ای را ایفا کرد.واقدامات زیادی درجهت عمران وآبادی شهر راور انجام داد.که مهمترین کارهایش ساخت باغات در شریف آبادوسایرروستاهای شهر راور واحداث قنات و...بود.میرزا شفیع خان برای انجام کارهای کشاورزی در شریف آبادبامشکل کمبود آب مواجه بود. به همین دلیل به این فکرافتاد که در22کیلومتری این روستا چشمه ی آبی وجود دارد که آب ان هد رمی رود چون درانجا کسی زنگی نمی کرد.وکارکشاورزی انجام نمی شد.

موقعیت چشمه خورندو شریف آباد

        به همین دلیل افرادی را مامور کرد تا ازراه کوهستانی که در جنوب شرقی شریف آباد هست با حفرجوی آب  چشمه را به این روستا برساند.که این کاربسیار مشکل وزمان بر بود اما باتمام این مشکلات میرزا شفیع خان موفق شد که آب چشمه را به شریف آباد برساند وبا این آب به کارهای کشاورزی بپردازد.میرزاشفیع خان باغهای زیادی رادرشریف آباداحداث کرد.که مهمترین باغ آن باغ شفیع خانی می باشد با این که چند ده سال است که آن باغ نابود شده است.وباغهای جدیدی احداث شده است. اما مرد شریف آباد آن باغ را به نام باغ شفیع خانی می شناسند.

 باغ شفیع خانی در شریف آباد

          علاوه برمیرزا شفیع خان فردی به نام حاج غلامعلی خان باغ سروی را در شریف آباداحداث کرد. چون در وسط این باغ چهار درخت سرو بوده به همین دلیل نام این باغ را باغ سروی نامیدند.که پس ازخشک شدن این درختان ازاین درختان برای ساخت دستگاه قالی بافی«کارگاه قالیبافی فخری»استفاد شده وحاج غلامعلی خان با درست کردن مکان تفریحی دروسط این باغ ازاین باغ برای استراحت وتفریح استفاده می کرده است.چون حاج غلامعلی خان درشهرراورزندگی می کرده است.وبرای تفریح به شریف آباد می آمده است.علاوه برمیرزاشفیع خان وحاج غلامعلی خان درسالهای بعدچندبرادرکه سید بوده اندباغی رابه نام باغ سیدها«سیدا» درشریف آباد احداث می کنند.همچنین اشخاص دیگری مثل موسی خان وعیسی خان نیزدر شریف آباد باغهایی را به نام خوداحداث می کنند. که امروزه جای آن باغها باغهای جدیدی احداث شده است.

ویرایش این مطالب

 


برچسب‌ها: باغات شریف آباد